Asynchroniczne eventy. Jak wykorzystują je stowarzyszenia.
Przejście na wydarzenia wirtualne dało początek formatowi spotkań, w którym dyskusje nie odbywają się w czasie rzeczywistym. Jak elementy asynchroniczne wykorzystują stowarzyszenia na swoich wydarzeniach.
CZYM SĄ SPOTKANIA ASYNCHRONICZNE?
Komunikacja asynchroniczna odnosi się do każdej wymiany, która nie odbywa się w czasie rzeczywistym — gdzie występuje opóźnienie między wysłaniem wiadomości a momentem, w którym osoba ją odbierająca interpretuje ją i potencjalnie odpowiada. Typowymi przykładami są wiadomości e-mail lub wątki komentarzy na forach dyskusyjnych, gdzie poszczególne osoby komunikują się bez prowadzenia dyskusji na żywo.
Asynchroniczne spotkanie lub wydarzenie odbywa się zgodnie z tym formatem: zamiast przydzielać określony czas na rozmowę lub prezentację na żywo, uczestnicy przeglądają materiały, oglądają nagrane wcześniej treści i odpowiadają na monity we własnym czasie.
Oto niektóre z możliwości, które daje nam format asynchroniczny:
Elastyczność. Organizatorzy nie muszą się martwić o znalezienie godziny, która będzie odpowiednia dla wszystkich uczestników — szczególnie trudne zadanie, jeśli weźmie się pod uwagę wiele stref czasowych.
Łatwiejszy udział. Bez elementu na żywo ci, którzy czują się niekomfortowo przemawiając przed dużymi grupami, mogą łatwiej uczestniczyć w rozmowie w formacie asynchronicznym.
Bardziej intensywna rozmowa. Uczestnicy mają więcej czasu na przetrawienie przedstawionych im informacji i sformułowanie pomysłów.
Wygoda. Uczestnicy mogą wnieść swój wkład w swoim czasie, we własnym tempie.
Ale asynchroniczność wiąże się również z wyzwaniami. Niektóre z nich to:
Mniejsza efektywność. Rozmowy o małych zadaniach, które trwają kilka minut podczas spotkania na żywo, mogą się rozciągać w czasie. Na przykład taka sesja jak burza mózgów, może stracić impet w formacie asynchronicznym, ponieważ spotkania te często polegają na szybkich reakcjach, gdy uczestnicy „rzucają” różnymi pomysłami.
Utrata spontaniczności. Świetne pomysły rodzą się czasem z improwizowanych rozmów, które naturalnie rozwijają się podczas rozmowy na żywo. Spotkanie asynchroniczne ma bardziej ograniczony program i możliwości dzielenia się z innymi.
W JAKI SPOSÓB STOWARZYSZENIA WYKORZYSTUJĄ SPOTKANIA ASYNCHRONICZNE
Od czasu przejścia na wydarzenia wirtualne, więcej stowarzyszeń przeszło na format asynchroniczny, zamieniając spotkania osobiste w wirtualne z treściami na żądanie i oferując większą elastyczność rozproszonym teraz odbiorcom. American Academy of Physician Assistants zorganizowała w 2020 r. konferencję na żądanie, która obejmuje cyfrową bibliotekę filmów z zakresu edukacji medycznej. Osoby, które się zarejestrują, mają całodobowy dostęp online do treści, które mogą przeglądać w swoim czasie.
W zeszłym roku, na początku pandemii, Western Social Science Association przeniosło swoją osobistą konferencję na wirtualną i stworzyło stronę internetową z nadesłanymi prezentacjami. Konferencja umożliwiła „wirtualną wymianę pomysłów, komentarzy i przemyśleń na temat zgłoszonych prezentacji, bez konieczności logowania się „uczestników” w określonym dniu lub o określonej godzinie”.
Rok później Association for Distance Education and Independent Learning zorganizowało swoją pierwszą wiosenną asynchroniczną konferencję, na której zaprezentowano nagrane wcześniej prezentacje przedstawione przez profesjonalistów z branży. Każdego dnia pięciodniowej konferencji, prezentacje i możliwości dyskusji były publikowane na stronie stowarzyszenia LinkedIn.
Źródło: https://associationsnow.com/
Autor: Anna Górska